top of page
Поиск

«Вегетативне розмноження рослин. Регенерація. Практична робота №1 Вегетативне розмноження рослин»

  • demhalya
  • 8 февр. 2016 г.
  • 4 мин. чтения

(конспект уроку. 7 клас)

Тема уроку: Вегетативне розмноження рослин. Регенерація. Практична робота №1 Вегетативне розмноження рослин.

Мета: конкретизувати та продовжити формувати в учнів поняття про вегетативне розмноження, ознайомити із явищем регенерації; продовжувати формувати вміння працювати з підручником, малюнками, опорними схемами; розвивати творчі здібності, логічне мислення, вміння самостійно отримувати знання, застосовувати їх у житті; виховувати старанність, працелюбність, почуття колективізму; виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань та формування практичних навичок і вмінь

Основні терміни і поняття: вегетативне розмноження, регенерація, щеплення, підщепа, прищепа, сорт рослини.

Обладнання: таблиці: ,,Вегетативне розмноження рослин”, ,,Способи щеплення”, додаткова література, підручник, наочні посібники, гербарії, обладнання для проведення практичної роботи.

Хід роботи.

1.Організаційний момент.

11.Актуалізація опорних знань.

  1. Біологічний ланцюжок.

Перевіряються знання понять, вивчених на минулому уроці. Учні самостійно готують запитання, які вимагають короткої відповіді. Якщо відповідь відсутня, відповідає той, хто поставив запитання.

2.Логічна вправа ,,Знайди пару” (виконується на дошці)

З’єднайте лініями слова, записані у два стовпчики.

Запліднена яйцеклітина Вуси

Конвалія Стеблові бульби

Розмноження Яйцеклітина

Картопля Зигота

Статеве розмноження Цибулина

Тюльпан Вегетативне

Малина Кореневище

Нестатева клітина Сперматозоїди

Суниця Статеве

Тополя Паростки стеблового походження

Цибуля Спора

Вишні Нестатеве

Паростки кореневого походження

( Відповідь. Запліднена яйцеклітина—зигота. Конвалія – кореневище. Розмноження – статеве, нестатеве, вегетативне. Картопля – стеблові бульби. Статеве розмноження – яйцеклітина, сперматозоїди. Тюльпан, цибуля – цибулина. Малина, вишні – паростки кореневого походження. Нестатева клітина – спора. Суниця – вуси. Тополя – паростки стеблового походження.)

3.Презентація кращих сенканів, які учні готували вдома.

111. Мотивація навчальної діяльності.

Загадки:

1.Від суничного куща

відростають пагінці,

потім корінці,

на них листочки.

Так народжуються дочки.

Хто ці пагінці? (Вуса.)

2. Виноград і огірочки лазять і чіпляються.

Мають вони відростки, які називаються... (Вусиками.)

3. Товстий, чорний,

під землю ховають,

поганих людей встигають.

Бруньки, листочки маю я –

Орган вегетативного розмноження.

Сусіди, друзі – корені,

Та не брати вони мені. (Кореневище.)

Гра ,,Шифрограма”.

Рухаючись за годинниковою стрілкою та пропускаючи однакову кількість клітинок, складіть із складів слова і прочитайте тему сьогоднішнього уроку. Запишіть її у зошит.

Ве

Ре

мно

ге

ге

роз

жен

лин.

та

ція.

не

не

рос

ра

тив

ня

111 Вивчення нового матеріалу.

1.Вегетативне розмноження.

Вегетативне розмноження у рослин здійснюється шляхом вегетативних частин тіла, що відокремилися і дають початок новому організму. Вегетативне розмноження широко застосовується у рослинництві для вирощування різних видів культурних рослин. Його застосовують у садівництві, парковому та лісовому господарстві.

Робота в групах (учні повинні допомагати і навчати один одного під час виконання завдань).

Завдань для груп:

1 група.

1.Які способи вегетативного розмноження людина застосовує у

рослинництві?

2.Яке значення має вегетативне розмноження культурних рослин?

3.Які способи вегетативного розмноження ми застосовували на

шкільній навчально – дослідній ділянці або під час вирощування

кімнатних рослин?

2 група.

  1. Що таке щеплення та для чого його виконують?

  2. Які способи щеплення застосовують у рослинництві?

  3. Чи може бути на одному дереві один сорт груш і два сорти яблук? Відповідь обґрунтуйте.

Клональне мікророзмноження рослин являє собою розмноження за допомогою культури тканин і клітин in vitro. При цьому всі нащадки генетично ідентичні вихідному екземпляру.

Вегетативне розмноження здійснюється внаслідок відокремлення багатоклітинних частин від материнської особини. В його основі лежить явище регенерації. Регенерація ( від латинського регенераціо – відродження, відновлення) здатність відновлювати цілий організм з його частини за рахунок поділу та подальшої спеціалізації клітин. Регенерація – процес відновлення рослиною втрачених органів або частин тіла.

Якщо внаслідок регенерації утворюється нова особина, то це і є вегетативне розмноження. До нього здатні майже всі квіткові рослини. Воно відбувається за рахунок вегетативних органів або їхніх видозмін (наприклад: бульб, кореневищ, цибулин, вусів, вивідкових бруньок).

2.Заповнити таблицю у зошиті із взаємоперевіркою.

Способи вегетативного розмноження

природні

штучні

1.Кореневими паростками – бузок,

вишня.

2.Відсадками – агрус, смородина.

3.Вусами – суниця, жовтець повзучий.

4.Кореневищами – очерет, пирій.

5.Бульбами – картопля.

6.Цибулинами – цибуля, тюльпан.

7.Листками – бріофітум.

8. Живцями – верба.

1.Живцювання: стеблові живці,

кореневі живці, листкові живці.

2.Щеплення – пересадження прищепи на підщепу.

  1. Виконання практичної роботи.

Практична робота виконується за інструктивною карткою (Додаток №1)

1V.Узагальнення і систематизація знань.

1.Вправа ,, Незакінчене речення”

– Сьогодні я навчився..

2.Гра ,,Плутанина”

Завдання.

З окремих частин слів зберіть терміни, які використовувалися сьогодні на уроці, та поясніть їх значення:

  • па, роз -, - ція, - лювання, щеп -, - рт, - лення, - нера -, під -, - лин,

  • ження, копу-, - мно -, вегета -, при -, - тивне, - щепа, реге -, - ще -,

рос -, со -.

(Відповідь. Вегетативне розмноження, регенерація, копулювання, щеплення, підщепа, прищепа, сорт рослин.)

V.Домашнє завдання.

  1. Вивчити $26 підручника.

  2. Індивідуальні завдання учням:

- виготовити саморобні стенди: ,,Мова квітів”, ,,Символіка кольору квітів”.

- реферати ,,Найбільші і найменші квіти.”, ,,Квіти хижаки”.

3) За бажанням: бажаючим учням знайти легенди про квіти.

Додаток №1

Інструктивна картка.

Практична робота № 1.

Тема. Вегетативне розмноження рослин.

Мета: ознайомитись із різними видами вегетативного

розмноження рослин, переконатись в тому, що рослини

можуть розмножуватись вегетативно за допомогою своїх

вегетативних частин, навчити учнів самостійно

розмножувати рослини вегетативним способом.

Обладнання і матеріали: склянки або банки з водою, горщики з

грунтом, стеблові живці кімнатних рослин (бегонія,

традесканція, колеус, бальзамін), листкові живці (сенполія,

бегонія, фіалка), бульби картоплі.

Примітка: лабораторна робота довготривала, підсумки проводяться через деякий час (1,5 – 2 місяці).

Хід роботи.

1.Розмноження листковими живцями.

Відріж листок рослини. Помісти його у горщик з вологим піском. Накрий живець скляною банкою. Постав у тепле місце з помірним освітленням. Слідкуй, щоб пісок не пересихав, провітрюй щоденно живець. Коли сформується розетка нової рослини, пересади її у горщик з підготовленим грунтом.

2.Розмноження стебловими живцями.

Відріж стебловий живець запропонованої кімнатної рослини з 3 – 4 листками. Постав живець у склянку з водою, зануривши у воду на 1,5 см. Періодично міняй воду у склянці. Коли з’являться корінці до 3 – 4 мм завдовжки, пересади живці у грунт. Накрий висаджені живці скляною банкою й витримуйте на розсіяному світлі доти, доки він не почне рости. Після цього зніміть скляну банку.

3. За розвитком живців рослини ведіть спостереження. Результати занесіть до таблиці

N

П

П

Назва рослини

Дата початку утворення додаткових коренів

Дата висадки в квіткові горщики

Дата початку росту пагона

  1. Розмноження стебловими бульбами.

Розріжте бульбу картоплини так, щоб з кожної частини могла вирости нова рослина. Поясніть чому ви так вважаєте.

5.На підставі виконаних досліджень зробіть висновки про

значення вегетативного розмноження в природі та при

розмноженні культурних рослин..


 
 
 

Недавние посты

Смотреть все
«Ріст і розвиток рослин»

(конспект уроку. 7 клас) Тема. Ріст і розвиток рослин. Мета: сформувати в учнів поняття про ріст і розвиток рослин, навчити учнів...

 
 
 

Comentários


Вибране
Нові записи
Пошук по ключових словах
Зворотній зв'язок
  • Иконка Google+ с длинной тенью
  • Иконка Facebook с длинной тенью
  • Иконка LinkedIn с длинной тенью
  • Иконка Twitter с длинной тенью
  • Google+ Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon

© 2023  Сайт создан на Wix.com

bottom of page