top of page
Поиск

«Ріст і розвиток рослин»

  • demhalya
  • 8 февр. 2016 г.
  • 4 мин. чтения

(конспект уроку. 7 клас)

Тема. Ріст і розвиток рослин.

Мета: сформувати в учнів поняття про ріст і розвиток рослин, навчити учнів самостійно здобувати знання, та розвивати взаємодопомогу.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-досліження

Основні терміни і поняття: ріст, розвиток, фотоперіодизм, зародковий і після зародковий періоди, індивідуальний розвиток.

Обладнання: роздатковий матеріал, підручник, додаткова література, таблиці, звіти учнів про проведені досліди.

Розум полягає не тільки у

знанні, але й у вмінні

застосовувати знання.

Арістотель

Хід уроку.

Ⅰ.Організація класу.

Ⅱ..Мотивація навчальної діяльності.

Виконайте математичні дії із запропонованими словами і ви прочитаєте тему сьогоднішнього уроку.(Робота проводиться на дошці. Учні по одному підходять до дошки і виконують по одній математичній дії, але перед тим повинні назвати визначення терміну.)

1.(горіх – го – х) + (кістянка – кі – янка) (Ріст)

2.(плід – пл. – д) (і)

3.(розмноження – множення) + (зародковий

мішок – зародко – й – мішок) + (щиток – щи) (розвиток)

4.(проростання – про – тання) + (калина –ка – а) (рослин)

ⅢОсновна частина.

1.Випереджаючі завдання групам. Учні проводили досліди напередодні уроку. Кожна група мала запитання відповідно до досліду і готували звіт про пророблену роботу. Учні звітують про результати дослідів і дають відповіді на запитання.

Група 1.

Дослід. Спостереження рухів рослин.

Хід роботи.

1.Проростіть кілька насінин квасолі або гороху.

2.Пророслі насінини прикріпіть шпилькою до гумової пробки, що лежить у тарілці.

3.На дно пробірки налийте воду.

4.У кількох проростків відріжте кінчики коренів.

5.Тарілку з проростками накрийте банкою.

6.На другий день спостерігайте, як змінилося положення коренів в обох випадках.

Запитання:

  1. Чому змінилося положення кореня?

  2. Що відбувається з коренем, якщо в нього відрізати верхівку?

  3. Як людина використовує знання про ріст кореня для вирощування рослин?

  4. Які типи рухів притаманні рослині?

Група 2.

Дослід. Ріст кореня.

Хід роботи.

1.Візміть кілька проростків квасолі або гороху, нанесіть на них тушшю поперечні риски на відстані 2 мм одна від одної. 2. Помістіть проросток у чашку з налитою на дно водою.

3.Спостереження проводьте протягом двох діб.

Запитання.

1.У якій частині кореня відстань між мітками збільшилася? Про що це говорить?

2.Як і за рахунок чого росте корінь у довжину?

3.Які типи клітин є у рослині?

4.Складіть звіт про пророблену роботу, результати спостережень, зробіть висновок.

Група 3.

Дослід. Значення сім’ядоль для розвитку рослин.

Хід роботи.

1.Відріжте смужку фільтрувального паперу, довжина якого на 1 см менша, ніж висота склянки. Згорніть у трубочку папір і вставте його в склянку, на дно якої налийте води.

2.Візьміть три намочені насінини квасолі одного розміру.

3.Одну насінину залишіть без змін (контроль), у другої виріжте одну сім’ядолю, у третьої – півтори сім’ядолі.

  1. Насінини помістіть у проміжок між папером і склянкою, поставте у тепле місце.

  2. Спостерігайте за результатом досліду протягом тижня.

Запитання

  1. Порівняйте інтенсивність росту проростків у трьох випадках. Із чим пов’язана така різниця?

  2. Що таке ріст і розвиток?

  3. Яку функцію виконують сім’ядолі в квасолі та ендосперм у пшениці?

  4. Які результати спостережень? Зробіть висновок.

2.Самостійна робота в групах.(Учні опрацьовують роздатковий матеріал із визначеннями і схемами (Додаток 1), та $34 на стр.134 –137 підручника вивчаючи тему. При необхідності звертаються до учнів – консультантів за допомогою, а ті в свою чергу до вчителя. Вважається, що учень оволодів навчальним матеріалом, якщо він може самостійно пояснити схеми і може дати відповіді на запитання в кінці параграфа.

Часу всі ми не марнуєм –

По підручники мандруєм –

Він секретів не тримає –

Таємниці розкриває.

Для допитливих умів

Що сторінка - море див!

Як ростуть рослини різні?

І про розвиток навчає!

3.Повідомлення учнів.

Учень 1. Хто найшвидше росте в Україні?

Більшість рослин росте зі швидкістю 0,005 мм за хвилину, тобто близько 0,7 см на добу. Паросток гарбуза росте 0,1 міліметра на хвилину,а бамбука – 0,5 міліметра на хвилину, а листя бамбука 1,1 мл/хв. Проте швидкість росту квітконосної стрілки гіацинта нерідко перевищує 3 см на добу. Такий ,,вибух” є можливий завдяки інтенсивному використанню в період цвітіння накопичених в цибулинах поживних речовин. Але рекорд швидкості в рості серед рослин нашої флори належить одному з представників грибів. Це – веселка смердюча, яка зустрічається у листяних та хвойних лісах, в садах і в парках. За хвилину шапка веселки піднімається на 5 мм – вона росте просто на очах. І до речі, вдвічі швидше за бамбук.

Учень 2.Для рослин характерний необмежений рух. Розміри рослин можуть бути різними. Є дуже високі дерева – секвойї. Їх ще називають ,,мамонтове дерево”. А росте вона у Центральній Америці. Секвоя дендрон буває до 100м заввишки і з діаметром стовбура до 10 м. Секвойя гігантська сягає 142 метрів заввишки. Це висота 27- поверхового будинку! Одна секвойя мала в обхваті 46 метрів. Щоб обхопити таке дерево потрібно 23 семикласники. Відомо, що на одному пенькові мамонтового дерева вільно уміщаються 30 осіб. Зараз залишилося всього 500 таких дерев.

А є дерева лише 30 сантиметрів заввишки – це дерево – карлик росте на півдні Африки, в кам’янистих пустелях, де місяцями не буває дощу.

4.Біологічна вікторина. (запитання для груп)

а) Як називається етап життя рослини після втрати ним здатності до розмноження?(період старіння.)

б)Назвіть етап життя рослини, коли він здатний до розмноження.

(Етап статевої зрілості.)

в)Який період бере початок від запліднення яйцеклітини та

триває до моменту проростання насінини. (Зародковий період.)

г) Які клітини містяться в пилковому зерні квітки рослини?

(Вегетативні та генеративні клітини.)

д) Індивідуальний розвиток організму. (Онтогенез.)

е) Період з початку проростання насінини до відмирання

організму.(Після зародковий період.)

Ⅳ. Підсумки роботи.

Учні зачитують свої очікування,аналізують, що їм сподобалося на уроці,разом з учителем оцінюють роботу груп

Гра ,,Мікрофон”.

  • Я сьогодні на уроці дізнався про ...

  • Я хочу дізнатися більше ...

  • Я не цілком зрозумів...

Ⅴ.Домашнє завдання.

  1. Вивчити $34

  2. За бажанням: скласти сенкани до слів ,,ріст” , ,,розвиток”.

3.Виконати тести на стр. 138 – 139 підручника.

на запитання в кінці параграфа.

Додаток 1

Роздатковий матеріал:

Ріст – збільшення розмірів, об’єму й маси як окремих органів, так і всього організму.

Ріст

å â æ

Верхівковий

(конус наростання)

Вставний

(твірна тканина у вузлах стебла)

Поперечний

(камбій)

Ріст

å æ

Періодичний

Безперервний

Стан спокою – ріст і обмін речовин майже припиняються

(взимку, під час посухи).

Фотоперіодизм – реакція рослин на зміну тривалості дня та нові.

Розвиток – якісні зміни, які послідовно відбуваються в кожній

клітині й в організмі в цілому

Розвиток

å æ

Історичний (філогенез – історія розвитку виду, до якого належить особина)

Індивідуальний (онтогенез – розвиток з моменту утворення зиготи й до відмирання)

å æ

Зародковий (зигота – до моменту проростання насінини)

Післязародковий (з початку проростання насінини до відмирання організму)

Онтогенез – індивідуальний розвиток організму. Розвиток починається після злиття статевих клітин і утворення зиготи.

Етапи розвитку рослин

å æ

Зародковий період

Післязародковий період

â å â â æ

Етап

зародка

Етап

паростка

Етап

молодості

Етап

зрілості

Етап

старіння


 
 
 

Недавние посты

Смотреть все

Comments


Вибране
Нові записи
Пошук по ключових словах
Зворотній зв'язок
  • Иконка Google+ с длинной тенью
  • Иконка Facebook с длинной тенью
  • Иконка LinkedIn с длинной тенью
  • Иконка Twitter с длинной тенью
  • Google+ Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon

© 2023  Сайт создан на Wix.com

bottom of page