top of page
Поиск

«Суцвіття, їх різноманітність і біологічне значення»

  • demhalya
  • 8 февр. 2016 г.
  • 7 мин. чтения

(конспект уроку. 7 клас)

Тема уроку. Суцвіття, їх різноманітність і біологічне значення.

Мета уроку: поглибити знання про квітку, як видозмінений пагін, генеративний орган рослини – орган насінного розмноження, що забезпечує панівне становище покритонасінних у царстві рослин, вивчити будову квітки і її головних частин.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форми роботи: урок – рольова гра.

Основні терміни і поняття: суцвіття, прості суцвіття, складні суцвіття, китиця, щиток, зонтик, колос, початок, головка, кошик, сережка, волоть, складний зонтик, складний колос.

Обладнання: картки з індивідуальними та груповими завданнями, гербарії і малюнки суцвіть.

Хід уроку.

Ⅰ. Організація класу. Повідомлення правил гри.

Сьогодні перед нами стоїть завдання визволити квіти і їх суцвіття, які потрапили у замок Темряви.

Лише своєю наполегливою працею на уроці, ви зможете повернути квіти у їх природне середовище. Для цього ми створюємо дві експедиції, які вирушать на пошуки суцвіть. Для того, щоб добратися до замку, вам необхідно зібрати якомога більше інформації про замок і полонених. Подолати всі труднощі і перешкоди на вашому шляху ви зможете лише тоді, коли ваші дії будуть злагодженими.

Подорож складається із кількох етапів. Якщо ви не виконаєте завдання попереднього етапу, не зможете розв’язати завдання наступного.

Отже, вирушаємо!

Ⅱ. Проведення гри.

1 етап. ,,Добування інформації про замок”.

Дидактична мета: перевірити знання, які здобули на попередньому уроці про квітку, виховувати почуття колективізму та толерантність.

Знайти вихід з ,, біологічного лабіринту”. (Додаток 1.)

( команди, виконавши правильно завдання, виходить з лабіринту і отримують необхідну ,,документацію” для продовження пошуку.)

2 етап. ,,Знайдіть ключ до шифру”.

Дидактична мета: Формувати вміння працювати з підручником, малюнками, розвивати творчі здібності, логічне та творче мислення, вміння самостійно отримувати знання, виховувати спостережливість, старанність, працелюбність.

Завдання 1.

Дати відповіді на тестові завдання. (Додаток 2.)

Кожному членові команди видається документація у вигляді тестових завдань, що мають одну або дві правильні відповіді. Якщо учень хоча одне завдання виконає не правильно, він не знайде ключове слово завдання 2.

Тестові завдання, які зашифровані літерами.

Кодове слово.

Правильні відповіді на тести:

Члени команди

1

2

3

4

5

6

№1.к.1

к

и

т

н

з

о

зонтик

№2. к.1

ц

я

и

т

к

и

китиця

№3. к.1

ь

о

т

л

в

о

волоть

№4. к.1

а

к

в, л

о

г

о

головка

№1. к.2

!)

и

к

ш

к

о

кошик

№2. к.2

.)

о

с

л

к

о

колос

№3.к.2

.)

о

к

т

щ

и

щиток

№4. к.2

к

т, о

ч

а

п

о

початок

Завдання 2.

В попередньому завданні кожна правильна відповідь була зашифрована під певною буквою. Зараз із цих букв кожен із вас складе ключове слово, щоб перейти до третього етапу. Якщо не виконати його правильно, не можна буде розв’язати завдання наступного етапу. Коли всі члени команди виконали завдання 2етапу, вони отримують завдання 3етапу.

3 етап. ,,Відкрий замок Темряви”.

Дидактична мета: застосувати отримані знання на практиці.

Завдання1.

На вчительському столі лежать різні суцвіття і малюнки суцвіть. Ваше завдання полягає у тому, Щоб вибрати гербарії і малюнки лише того типу суцвіття, яке вийшло у вас ключове слово.

Завдання 2.

По черзі учасники мотивують, чому вони вибрали ту, а не іншу рослину. А учасники іншої команди можуть ставити запитання виступаючому, коли вони не згідні із доповідачем.

4. Етап. ,, Шукаємо кімнату де знаходяться суцвіття”.

Дидактична мета: інтелектуальний розвиток учнів.

На кожному поверсі є воїн, який не хоче нас пропустити дальше. Для того, щоб його здолати нам необхідно розгадати загадку. (учасники по черзі беруть конверт, де містяться загадки. Якщо команда не може розгадати загадку, вона просить у суперників допомогу і пропускає хід.)

Загадки:

  1. Назва якої рослини нагадує про назву головної вулиці столиці, а колір – про національний прапор України? (барвінок)

  2. Є коси, та не з волосся,

Є зерно, та не колосся. (кукурудза)

3. Ходить сонечко лугами

І селами, і містами...

Сіє квіти бурштинові

І духмяні, і медові...

Коли квітка відцвітає,

Парашутиком злітає. (кульбаба)

4.Сімсот соколят на одній подушці сплять. (соняшник)

5.Квітка, пелюстки якої допомагають вирішити проблему всіх закоханих. (ромашка)

6.Червона дівонька, біле дитя. (вишня)

7.Яка квіткова рослина в Україні є символом ніжності, радості і краси, вірності й чистоти кохання? ( конвалія)

8.Яка рослина є символом рідної української землі, батькової хати, символом любові, безсмертя? ( калина)

9.Яка рослина, оспівана в піснях, стала символом українського села? (чорнобривці)

10.Очищає кров і рани,

запах в травки – незрівнянний,

бальзамічний, кажуть люди,

не зустрінеш її всюди,

наче сонечка квітки. (нагідки)

11. Дружать з лугом, озерцями,

не гордують і садками.

А у скверах – клаптик неба...

Цього дива людям треба!

Як же люди їх назвали,

Щоб ці квіти пам’ятали ? (незабудки)

12. В тьмяно – жовтих пелюстках,

Мов проталина бузкова,

В поборознених листках –

Біла стежечка – обнова,

Нас провадить у надії

Здолати зло епілепсії.

Що ж то, діти, за рослина? (блекота)

5 етап. ,, Відкрий замок дверей.”

Дидактична мета: формування в учнів умінь аналізувати, узагальнювати матеріал, робити висновки, вміння викладати свої думки, обстоювати свій погляд, дискутувати.

Завдання 1.

Кожна команда отримує конверт, де на картках з картону написані окремі частини слів (16 карток), з яких потрібно скласти визначення. Члени команди разом виконують це завдання.

Конверт 1.

  • ність, осі, -ній, склад-, -куп-, на, зіб-, -ні, спіль-, -них, суц-, су-, -тих, -ра-, -віть, прос-. (Складні – сукупність простих суцвіть, зібраних на спільній осі.)

Конверт 2.

-роз-, про-, -сь, -галу-, -сті, -віт-, -же-, ві-, ма-, -ють, суц-, не-, -ну, о-, -тя, -дну. (Прості суцвіття мають одну нерозгалужену вісь).

Завдання 2.

Учням кожної групи пропонується скласти схему ,,Типи суцвіть”, але допустити в ній помилку. Після створення помилкових схем, команди обмінюються схемами і виправляють помилки. Члени команд разом обговорюють цю схему, готують представника для виступу з висновками. Під час виступу представника кожен член команди може брати слово, доповнювати, виправляти, уточнювати.

Це все буде враховано під час загального оцінювання учнів.

111. Підсумки роботи.

Обговоривши і заслухавши виступи груп, учням дається можливість самостійно визначити, котра із команд була найінформативнішою у вивченні суцвіть і стала переможцем. Нагородження переможців.

1V.Заключне слово вчителя. Виставлення оцінок учням.

V.Домашнє завдання.

  1. Вивчити $ 28 підручника.

  2. За бажанням: намалювати схеми суцвіть.

  3. Творче завдання: розпочати підготовку до семінару на тему ,,Основні типи запилення”.(індивідуальні завдання)

Індивідуальні тестові завдання

для учасника №1 команди 1

у другому етапі експедиції: ,,Знайдіть ключ для шифру”.

1.Суцвіття китиця належить до:

В) складних суцвіть;

И) простих суцвіть;

С) це одна квітка;

А) це три квітки.

2.Суцвіття, вздовж головної осі якого розміщені квітки на квітконіжках різної довжини:

В) початок;

С) колос;

Л) волоть;

К) щиток.

3Суцвіттям називають групу квіток, які:

Т) розміщених на одному пагоні;

В) розцвітають водночас;

Щ) мають однакову форму і розміри;

Л) розміщені на одній рослині.

4.Суцвіття кошик має рослина:

Л) вишня;

Н) соняшник;

Щ) очерет;

Ш) черемха.

5.Виберіть рослину, у якої суцвіття складний колос:

З) жито;

В) бузок;

Ь) морква;

Я) подорожник.

6. Дрібні квіти калини зібрані у суцвіття, щоб:

В) захистити маточку від висихання;

О) приваблювати комах—запилювачів;

К) годувати бджіл;

Щ) вловлювати пилок з повітря.

Для учасника № 2 команди 1.

1.Суцвіття зонтик належить до:

З) складних суцвіть;

Ц) простих суцвіть;

Н) це одна квітка.

2.Суцвіття,в якому квітки кріпляться до головної осі почергово за допомогою квітконіжки приблизно однакової довжини:

Щ) волоть;

З) кошик;

С) щиток;

Я) китиця.

3.Виберіть рослину, у якої суцвіття складний зонтик:

И) морква;

С) часник;

Л) деревій;

Н) каштан.

4.Як квіти зацвітають у суцвіттях:

В) водночас;

Т) почергово;

Л) тільки в середині;

С) тільки зовнішні?

5.Суцвіття щиток має рослина:

К) яблуко;

Л) конюшина;

В) бузок;

С) горобина.

6.Дрібні квітки вітрозапильних рослин, зібрані у суцвіття:

В) захистити маточку від висихання;

Щ) приваблювати комах – запилювачів;

С) годувати бджіл;

И) вловлювати пилок з повітря.

Для учасника №3 команди 1.

1.У суцвіття зібрані здебільшого квіти:

К) білого кольору;

Ь) дрібні;

И) великі;

З) запашні.

2.Який тип суцвіття має конвалія:

З) колос;

К) волоть;

И) зонтик;

О) китиця?

3.Суцвіття складається з сидячих квіток, розміщених на розширеній тарілкоподібній головній осі:

Т) кошик;

Щ) зонтик;

Ц) складний щиток;

Ш) складний зонтик.

4Виберіть рослину, у якої суцвіття колос:

Л) подорожник;

Ц) смородина;

Я) яблуня;

К) пшениця.

5.Суцвіття щиток належить до:

И) складних суцвіть;

В) простих суцвіть;

Щ) це одна квітка;

Ш) це три квітки.

6.Виберіть рослину, у якої суцвіття волоть:

Н) пшениця;

Я) овес;

О) черемха;

З) цибуля.

Для учасника № 1 команди 2.

1.Суцвіття, у якого від головної осі відходять квітконіжки різної довжини, внаслідок чого квітки розташовуються в одній площині:

.) ромашка;

!) яблуня;

,) вишня;

?) черемха.

2.Виберіть рослину, у якої суцвіття складний зонтик:

И) морква;

В) часник;

З) кукурудза;

Н) каштан.

3.Суцвіття має головну вісь, на якій прикріплені почергово сидячі (без квітконіжок) квітки:

Т) китиця;

Н) кошик;

З) складний колос;

К) колос.

4.До складного суцвіття відноситься:

Т) щиток;

Ш) волоть;

Л) колос;

З) зонтик.

5.Біологічне значення утворення суцвіть полягає у:

К) збільшенні кількості плодів;

Щ) поліпшенні живлення квіток;

З) захисті від поїдання тварин;

Н) утворення насіння.

6.Суцвіття кошик належить до:

В) складних суцвіть;

О) простих суцвіть;

З) це одна квітка;

Я) це шість квіток.

Для учасника № 2 команди 2.

1.Суцвіття, в якому всі квітки кріпляться квітконіжками до верхівки осі:

,) китиця;

.) зонтик;

!) щиток;

?) складний колос.

2Який тип суцвіття має горобина:

Т) складний зонтик;

Я) складний колос ;

О) складний щиток;

Ь) кошик?

3.У суцвітті зібрані здебільшого квітки:

Т) запашні;

К) великі;

Л) білого кольору;

С) дрібні.

4.Суцвіття китиця має рослина:

Я) конюшина;

Л) люпин;

Т) пижмо;

Ь) просо.

5.Зібрані у суцвіття квітки:

К) пристосування для поліпшення запилення;

З) сприяє утворенню пилку;

Ш) допомагає утриматись квіткам;

Щ) захищає статеві органи квітки.

6.У якої рослини утворюється суцвіття головка:

Г) соняшник;

В) кульбаба;

О) конюшина;

З) ромашка?

Для учасника № 3 команда 2.

1.Біологічне значення суцвіть полягає в тому, що за їхньою допомогою:

.) полегшується запилення;

!) бджоли легко збирають нектар;

,) регулюється розвиток рослини;

?) збільшується ймовірність перехресного запилення.

2.Суцвіття складається з простих китиць:

Я) складний колос;

О) складний щиток;

Ь) волоть;

С) щиток.

3.Який тип суцвіття у петрушки:

Т) зонтик;

Ш) складний щиток;

К) складний зонтик;

Л) щиток?

4.Виберіть рослину, у якої суцвіття колос:

Т) подорожник;

Л) кульбаба;

Ш) пирій;

Н) жито.

5.Суцвіття волоть належить до :

Щ) складних суцвіть;

О) простих суцвіть;

С) одна квітка;

Ш) дві квітки.

6.Скільки осей містить просте суцвіття:

И) одну;

З) дві;

К) три;

В) багато?

Для учасника № 4 команди 1.

  1. Колос із потовщеною віссю:

С) щиток;

А) початок;

К) складний колос;

Я) складний щиток.

2.З якою метою у суцвітті утворюється більше плодів, ніж в окремих квітках:

О) щоб були помітні;

К) сприяє чисельності виду;

Ц) годувати бджіл;

Т) годувати звірів?

3.Виберіть рослини, у яких суцвіття китиця:

Л) черемха;

Т) подорожник;

В) суріпиця;

Н) ромашка.

4.Який тип суцвіття має осока:

О) колос;

Т) щиток;

Ш)складний колос;

Н) складний щиток?

5.Яке суцвіття у вишні:

Щ) щиток;

Г) зонтик;

И) китиця;

К) початок?

6.Суцвіття називають групу квіток, які:

К) розміщені на одній рослині;

О) розміщені на одному пагоні;

З) мають однакову форму і розміри;

П) розцвітають водночас.

Для учасника № 4 команда 2.

1.Суцвіття має вкорочену і потовщену головну вісь із квітами на вкорочених квітконіжках:

Я) волоть;

С) кошик;

К) головка;

А) китиця.

2.Суцвіття складний колос мають:

Т) полин;

О) пирій;

И) подорожник;

Ц) бузок.

3.Який тип суцвіття має капуста:

И) зонтик;

Ш) волоть;

Ч) китиця;

О) колос?

4.Який із типів суцвіть не є простим:

Л) кошик;

А) волоть;

С) зонтик;

Т) початок?

5.У суцвітті зібрані здебільшого квітки:

И) запашні;

П) дрібні;

Ш) яскраві;

А) білі.

6.Суцвіття початок утворюють:

К) суцвіття чоловічих квіток кукурудзи;

О) суцвіття жіночих квіток кукурудзи;

З) соняшнику;

В) бузку.


 
 
 

Недавние посты

Смотреть все
«Ріст і розвиток рослин»

(конспект уроку. 7 клас) Тема. Ріст і розвиток рослин. Мета: сформувати в учнів поняття про ріст і розвиток рослин, навчити учнів...

 
 
 

Kommentare


Вибране
Нові записи
Пошук по ключових словах
Зворотній зв'язок
  • Иконка Google+ с длинной тенью
  • Иконка Facebook с длинной тенью
  • Иконка LinkedIn с длинной тенью
  • Иконка Twitter с длинной тенью
  • Google+ Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • LinkedIn Social Icon
  • Twitter Social Icon

© 2023  Сайт создан на Wix.com

bottom of page